DİŞ TEDAVİLERİ

İmplant Diş Tedavisi / Diş Vidası

İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir.
Dişlerimizin sadece çiğnememizi değil, konuşmamızı, görünüşümüzü hatta kişisel karizmamızı da etkileyen bir organımız olduğu unutulmamalıdır.
Günümüzde diş kayıplarının kalıcı, işlevsel ve estetik çözümleri vardır. İmplantoloji; bize bir, birkaç veya daha fazla diş kaybı söz konusu olduğunda bunların implant ile değiştirilmesi için güvenilir bir metod sağlıyor. Üstelik bu sistem yeni dişlerinizin hem doğal ve estetik görünüp, hem de kendi dişiniz gibi hissetmenize olanak veriyor.

Köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplantlar, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir.

Dişlerinizin sadece çiğnemenizi değil konuşmamızı, görünüşümüzü etkileyen bir organımız olduğu unutulmamalıdır.

Güvenli bir diş implantı
ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809’dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 28 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır.

Eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik var ise ister tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde her vaka için implantkullanılabilir.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan titanyum yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant operasyonlarının günümüzde kısa sürede yapılması artık mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 2. ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edilebilir.


Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda implant uygulaması sırasında herhangi bir ağrı oluşmamaktadır. Operasyon sırasında lokal anestezi yeterlidir. Genellikle implantın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Birçok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantın Avantajları
implant daha estetik ve daha doğal bir görünüm sağlar. İmplant uygulamaları sağlıklı bir ağız yapısı ve güzel gülüşlere ulaşabilmek için fonksiyon, estetik ve anatomik açıdan doğal dişin en iyi alternatifi olarak görülüyor.
İmplant üstüne yapılan total (damak), parsiyel veya sabit protezler
hiç oynamaz. Tutuculuk maksimumdur.

Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değişiklikler olur. İmplantların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir.

Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece iyi çiğneyememeye bağlı olarak oluşmuş mide problemleri giderilir.

Doğal görünüm ve estetiğin sağlanması ile kişinin kendine güveni artar.

Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Fakat elbetteki her tıbbi işlemde olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir.

İmplant tedavisinin başarısı, implant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine, iyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına, genel sağlık durumunun iyi olmasına (kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler), implantların steril bir ortamda yerleştirilmesine, endikasyonun hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır.


İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerini daha yüksek bir maliyete getirmektedir. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

Diş implantlarının uygulanmasından sonra hasta tarafından temizliği tedavinin bir parçası olarak görülmelidir. Vücuda göre yabancı cisimler olduğu düşünülürse, diş implantlarının bakım, temizlik ve kontrollerinin doğal dişlere göre daha fazla önem arz ettiği aşikardır. İmplant üstü kullandığınız proteze göre, uygulayacağınız temizlik ve bakım, doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

İmplantın Başarısı Nelere Bağlıdır?

En başta atlanmayacak kural, uygun vakaların seçilmesidir. İmplant, işin şansa bırakılamayacağı hassaslıkta bir teşhis ve tedavi planlaması gerektirir. İmplantın yerleştirileceği bölgenin mevcut kemik kalınlığı ve kemik yüksekliği çok önemlidir. Dişsizlik süresi kemik miktarını olumsuz etkilemektedir. Yani implant tedavisine karar verdiyseniz vakit geçirmemenizde fayda vardır. Ayrıca implantların uygulandığı bölgenin ve tüm ağzın temizliği, implant üzerine yapılan protezler, bu protezlerin karşıt dişlerle ilişkileri ve kontrol seansları da implant başarısındaki çok önemli kriterlerdendir.

Diş İmplantı Artıyor

İmplant vidalarının değişik çap ve uzunlukları vardır. Bu nedenle implant yerleştirilmesi düşünülen bölgelerde çene kemiğinin yeterli yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Tek diş eksikliğinde ya da birden fazla diş eksikliğinde implant yerleştirmeye uygun miktarda ve kalitede kemik varsa implant uygulanabilir. İmplantların sıklıkla yapıldığı durumlar şunlardır; tek diş veya bir kaç diş eksikliği olan ve sağlıklı dişlerini kestirmek istemeyen hastalarda eksik bölgelere implantlar ve bu implantların üzerine de sabit dişler yapılabilir.

Ağzında hiç dişi olmayan kişilerde protezler çok hareketlidir. Uygulanan bir kaç tane implant sayesinde protezlerin hiç oynamamaları sağlanabilir. Hareketli protezler kullanmak istenmiyorsa implantlar aracılığıyla sabit dişler yapabilmek de mümkündür. Ağzında hiç dişi olmayan kişilerde yeterli sayıda implant yerleştirilip bu implantların üzerlerine sabit köprüler yapılabilir.

Sonu serbest diş eksikliği vakalarında köprü yapmak olanaksızsa gerekli sayıda implant uygulanarak diş eksikliği tamamlanabilir.